تبلیغات
ارتش سربلند - عملیات کمان99
جمعه 16 اسفند 1387

عملیات کمان99

   نوشته شده توسط: amir taghi    نوع مطلب :هوا ،

عملیات کمان99 بزرگترین عملیات هوایی

ساعت ‪ ۱۴‬روز سی‌ویكم شهریور ماه سال ‪ ۵۹‬رژیم بعث عراق با زیرپا گذاشتن تمام آنچه كه در عرف و قوانین جهانی می‌گنجید ، غافلگیرانه و ناجوانمردانه به ‪ ۱۵‬پایگاه نیروی هوایی و فرودگاه ایران حمله كرد.

عراق در این حملات با توجه به پیش بینی برنامه‌ریزان و استراتژیست‌های این كشور و غربی‌ها كه توان عملیاتی نیروی هوایی ایران را بیش از‪۳۰‬درصد برآورد نمی‌كردند، درنظر داشت ضمن پیشگیری ازهرگونه عملیات احتمالی انتقام‌جویانه، راه را برای مقاصد بعدی خود باز كند، اما با توجه به ضرورت پاسخ سریع به دشمن، تنها دو ساعت پس از حملات هوایی عراق، خلبانان تیزپرواز نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با انجام عملیاتی بنام "انتقام" در قالب دو گروه پروازی "البرز" و "آلفا رد" پاسخ قاطعی به استراتژیست‌های غربی دادند.

"البرز" نخستین گروه پروازی بود كه از پایگاه ششم شكاری در بوشهر ساعت ‪ ۱۶‬و ‪ ۳۰‬دقیقه ، نخستین حملات هوایی خود را علیه عراق آغاز كرد و هواپیمای فانتوم" اف-‪۴‬ئی" این گروه، پایگاه هوایی "شعیبیه" در استان بصره عراق را در هم كوبید.

ساعت ‪ ۱۷‬و ‪ ۲۵‬دقیقه نیز تیم "آلفا رد" ازپایگاه سوم شكاری در همدان (شهید نوژه) وارد عملیات شد و پایگاه هوایی "كوت" دراستان"میسان" را آماج حملات خود قرار داد.

نظراصلی فرماندهان نیروی هوایی ازاجرای سریع این عملیات در حقیقت آغاز جنگی روانی علیه استراتژیست‌های ارتش عراق بود، چرا كه‌آنان حملات هوایی خود علیه نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران را با اتكا بر این باور طراحی كرده بودند كه نیروی هوایی توان پاسخگویی به تهاجم را نخواهد داشت و بی‌درنگ پس ازحملات، شیرازه این نیرو ازهم گسیخته‌شده و اركان نظام فرو خواهد ریخت.

از سوی دیگر نظر فرماندهان، براعلام توان مقاومت، مقابله به‌مثل، سرعت، قدرت كوبندگی و قابلیت انعطاف نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به زمامدار عراق بود تا شاید آنان را از ادامه خشونت و دشمنی آشكار باز دارد.

اما اصرار نیروی هوایی عراق بر ادامه حملات باعث شد تا صبح روز یكم مهر ماه با یكی از بزرگترین پاسخ‌های هوایی جهان مواجه شوند.

به این ترتیب ایران در بزرگترین عملیات هوایی خود به عراق ، یكی از بزرگترین ارتش‌های جهان در آن زمان را در بهت و حیرت فرو برد.

عملیات هوایی ایران با رمز " كمان ‪ "۹۹‬آغاز شد كه نمادی بود از پرتاب آتش خشم ملت ایران به سوی متجاوز و یادآور حماسه "آرش كمانگیر" در تعیین مرزهای دو كشور ایران و توران ، ضمن اینكه عدد ‪ ۹۹‬از طرح ‪ ۹۹‬صفحه‌ای نبرد البرز الهام گرفته شده بود.

در این رزم هوایی كه سراسر خاك عراق از شمالی‌ترین تا جنوبی‌ترین مدار از جمله پایگاه‌های هوایی " كركوك " ، " موصل"، "رشید حبانیه"،"ناصریه"، "شعیبیه"،"كوت" و "مثنی" راتحت پوشش قرار می‌داد، كارخانجات هواپیماسازی ، پایگاه‌های هوایی، مخازن سوخت و مهمات ، پناهگاه‌های هواپیماها، تاسیسات و كارخانجات خدمات هواپیمایی، سوله‌ها و پناهگاه‌های اسكادران‌های تعمیر و نگهداری، راه‌های خزش، انبارهای مهمات، انبارهای آمادی و قطعات پشتیبانی كننده هواپیماها، رادارهای هدایت‌كننده هواپیماهای جنگی، برج‌های مراقبت و كنترل سامانه‌های فرماندهی، مراكزمخابراتی وانواع آنتن‌ها در تیررس خلبانان قرار گرفت تا با زمین‌گیر شدن هواپیماهای دشمن، احتمال حملات هوایی به كشور در آینده كاهش یابد.

ضمن اینكه، اجرای موفقیت آمیز این عملیات علاوه بر كسب برتری هوایی در مناطق نبرد و مناطق عملیاتی به سیادت هوایی ایران منتهی می‌شد و چنانچه خلبانان نمی‌توانستند به چنین هدف بزرگی دست یابند، دست كم به برتری و یا حداقل برابری هوایی می‌رسیدند.

همزمان با طلوع آفتاب و آغاز روشنایی روز یكم مهرماه ‪ ۱۳۵۹‬در سرزمین عراق باابلاغ رمز "كمان ‪ ۱۴۰ ، "۹۹‬فروند هواپیماهای جنگنده بمب‌افكن با پشتیبانی ‪ ۶۰‬فروند هواپیمای رهگیر شكاری و سوخت رسان از پایگاه‌های هوایی كشور به غرش درآمدند و باندهای پروازی را پشت سرگذاشتند.

هر گروه با بهره‌گیری از سوختگیری هوایی برای انهدام هدف‌های دور دست و یا بدون عملیات سوختگیری در هوا برای هدف‌های در دسترس، فضای كشور عراق را شكافتند و آسمان این كشور را برای رسیدن به اهداف خود در نوردیدند.

در این عملیات، خلبانان پایگاه دوم شكاری تبریز با ‪ ۴۸‬فروند هواپیمای جنگنده- بمب‌افكن تایگر "اف‪۵‬یی" پایگاه هوایی موصل در بخش شمالی عراق در استان نینوا را در هم كوبیدند، تیز پروازان پایگاه سوم شكاری همدان با ‪۱۶‬ فروند هواپیمای جنگنده بمب‌افكن فانتوم "اف‪۴‬یی" به پایگاه هوایی "كوت" در استان"میسان" حمله كردند. همزمان خلبانان پایگاه چهارم شكاری دزفول با ‪۴۰‬ فروند هواپیمای جنگنده بمب‌افكن تایگر "اف‪۵‬یی" پایگاه هوایی ناصریه را در استان "ذیقار" عراق آماج حمله خود قرار داده و خلبانان پایگاه ششم شكاری بوشهر نیز با ‪ ۱۲‬فروند هواپیمای فانتوم " اف‪۴‬یی" به پایگاه هوایی شعیبیه دراستان بصره‌عراق حمله‌كردند و تیزپروازان پایگاه یكم شكاری مهرآباد تهران با ‪ ۱۲‬فروند هواپیمای فانتوم " اف‪۴‬یی" و "اف ‪۴‬دی" پایگاه‌هوایی "الرشید" در جوار بغداد را در هم كوبیدند.

پایگاه‌های هوایی "حبانیه" شامل "تموز" و"هضبه" در غرب بغداد، فرودگاه بین‌المللی بغداد، پایگاه هوایی كركوك ، فرودگاه المثنی و برخی فرودگاه ها از جمله اهداف دیگری بودند كه در امواج بعدی حملات هوایی بمباران شدند.

بانگاهی دقیق‌تر به‌این عملیات از زاویه استراتژیك مشخص می‌شود برآوردهای هوایی دشمن حكایت از زمین‌گیر بودن نیروی هوایی ایران داشت و انجام چنین عملیات هوایی سنگینی در مدتی كوتاه كه تخمین آن برای بزرگترین استراتژیست -های نظامی نیز آسان بنظر نمی‌رسید، می‌توانست معادلات دشمن درسرنگونی نظام اسلامی و جداسازی استان خوزستان از پیكر ایران را باطل كند.

در پی این عملیات رعد آسا ، نیروی هوایی عراق برای مدت طولانی نیمی از توان عملیاتی خود را از دست داد و تا مدت‌ها پس از آن پایگاه‌های هوایی این كشور قادر به استفاده از تمام و یا بخشی از توان رزمی خود نبودند،بطوریكه پایگاه هوایی الرشید به عنوان یكی از مهمترین پایگاه‌های هوایی عراق تا ‪۶۹‬ روز پس از این رزم هوایی غیرعملیاتی بود وموجب كاهش توان رزمی هوایی دشمن و كاهش فعالیت‌های هوایی بر فراز جبهه‌های زمینی و كسب برتری هوایی برای دلاور مردان عرصه پیكار شد.

در این عملیات كه عمده‌ترین عملیات تاكتیكی هوایی در عرف جهان هوانوردی نظامی محسوب می‌شود، نهاجا از دو نوع هواپیمای جنگنده بمب‌افكن" اف‪۴‬یی" ملقب به " فانتوم‪ "۲‬و " اف‪۵‬یی" ملقب به " تایگر‪ "۲‬برای بمباران اهداف خود بهره برد.

كشورهای دوست و هم‌پیمان عراق شامل كشورهای عرب منطقه و برخی كشورهای اروپایی نظیر فرانسه و آلمان و از همه مهمتر ایالات متحده آمریكا با پاسخ قاطع نیروی هوایی ایران بی‌هیچ تردیدی دریافتند كه محاسبات آنان چندان دقیق و مبتنی براطلاعات درست و حقایق نبوده و ارتش ایران ، از توان دفاعی قابل توجهی برخوردار است.

خبرگزاری‌های خارجی نیز پس از این عملیات با اذعان به مهارت خلبانان ایرانی و قابلیت‌هایی كه در عرف این جنگنده‌ها پیش بینی نشده ، مجبور به بازتاب این حمله گسترده شدند.

آنان پرواز خلبانان ایرانی را اعجاب برانگیز و قابلیت مانور آنان را در برابر پدافند هوایی بغداد بی‌نظیر توصیف كردند، اما آنچه در لابلای این اخبار بیشتر به چشم می‌خورد ضربه روحی شدید و وحشتی بود كه زمامدار عراق و سیاستمداران غربی متحمل شدند.


How does Achilles tendonitis occur?
سه شنبه 17 مرداد 1396 04:55 ب.ظ
Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea shell
and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the shell to her ear and screamed.
There was a hermit crab inside and it pinched her ear.

She never wants to go back! LoL I know this is entirely off
topic but I had to tell someone!
What do eccentric heel drops do?
شنبه 14 مرداد 1396 07:10 ق.ظ
You could definitely see your expertise within the work you write.
The world hopes for more passionate writers like you who aren't afraid
to mention how they believe. Always go after
your heart.
reza
جمعه 16 اسفند 1387 01:31 ب.ظ
دوست عزیز سلام
وبلاگ جالبی داری.آیا مایل به تبادل لینک هستی؟لطفا مرا با نام بزرگترین وبلاگ دانلود ایرانی لینک کن و به من خبر بده.
مرسی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر